Z czym kojarzycie postarzane meble, rattanowe meble, meble, które używane są na świeżym powietrzu? Widząc drewniane skrzynki, skrzynie, ceramiczne doniczki i donice, naturalne materiały (takie jak choćby drewno, gliniane donice), delikatne pastele nie macie skojarzeń z Francją, a dokładnie z Prowansją?

Słysząc frazę ogród prowansalski, taras prowansalski, styl prowansalski, urok francuskiej prowincji. jakie obrazy stają Wam przed oczami? Co sobie wyobrażacie? Pytamy nie bez powodu.

Inspiracje prowansalskim stylem tarasu coraz częściej można podziwiać w magazynach, blogach wnętrzarskich, na stronach katalogów sklepów meblarskich, w których meble ogrodowe w stylu prowansalskim są prezentowane w coraz większej ilości i różnorodności.

Myśląc o stylu prowansalskim najczęściej mamy w głowie obraz tarasu prowansalskiego, w którym nie brakuje mebli rattanowych, mebli z drewna tekowego. 

Czy trzeba koniecznie mieszkać we Francji, w Prowansji, by cieszyć się tak pięknym ogrodem, tarasem, balkonem? Zdecydowanie nie! Nawet jeśli nie macie tarasu, a jedynie mniejszy balkon, to wciąż możecie wykorzystać wiele elementów  stylu prowansalskiego.

Taras w stylu prowansalskim, z jego niesamowitym klimatem, estetyką, wyrazistością, duchem, aromatami można wykorzystać jako inspirację, także mając do dyspozycji mniejsze powierzchnie, także mieszkając w bloku. 

Jak to zrobić? W jaki sposób zabrać się za urządzanie tarasu, balkonu (mniejszy balkon - to żaden problem!) w stylu prowansalskim? O tym właśnie opowiemy w niniejszym artykule.

Prowansja - czyli szybka charakterystyka niezwykłego stylu prowansalskiego

Zacznijmy od geografii i wskazania, jaką część Francji mamy na myśli pisząc, rekomendując, opowiadając o stylu prowansalskim. Prowansja położona jest w południowej części Francji nad Morzem Śródziemnym.

Zapewne doskonale wiecie jak wyglądają rozłożyste, niesamowicie piękne pola lawendy. To właśnie w Prowansji, dzięki odpowiedniej glebie, słońcu, klimatowi ta przepiękna roślina jest głównie uprawiana. Nie bez powodu wspominamy o malowniczych krajobrazach, urodzie natury, niesamowitych miejscach, bowiem to one odcisnęły duże piętno na stylu prowansalskim, w którym meble rattanowe grają równie ważną rolę jak zioła, kwiaty, rośliny, czy oświetlenie.

Bez literatury, malarstwa, niesamowitej kuchni, pięknych krajobrazów Prowansja na pewno nie stałaby się tak chętnie odwiedzanym regionem Francji. Wiele w tym zasługi także architektury oraz tarasów prowansalskich, które są jednym z kluczowych elementów Prowansji.

Co jest kwintesencją tego stylu? Co się na niego składa? Jakie są kluczowe elementy tarasu prowansalskiego? Jakie są najważniejsze cechy, które definiują styl prowansalski na tarasie?

Taras prowansalski to taras bardzo stylowy, błyskawicznie wyróżniający się i emanujący szczególnego rodzaju energią. Jest to taras rustykalny, a więc zawierający dużo elementów charakterystycznych dla prowincji, wsi, małych miasteczek. 

Natura, naturalność stanowią o wyjątkowości tego stylu. Drewno, lokalnie pozyskiwany kamień, cegła są bardzo często i bardzo chętnie wykorzystywane w aranżacjach tarasów rustykalnych, w tym tarasów prowansalskich. Bez nich, podobnie jak bez mebli drewnianych, mebli rattanowych nie sposób wyobrazić sobie tarasu w Prowansji. To są ikoniczne materiały dla tego stylu!

Kolejnym elementem kojarzonym z tarasami prowansalskimi są kolorowe akcenty. Przy czym akcentem kolorystycznym może być doniczka, poduszka na krzesło, obrus, gliniana misa. Komponowanie ciepłych, pastelowych kolorów z tkaninami, z drewnianymi, naturalnymi meblami ogrodowymi, roślinami jest sztuką samą w sobie, która Francuzi - trzeba im to przyznać - opanowali do perfekcji.

Rustykalne meble - czyli meble ogrodowe w stylu prowansalskim

Taras prowansalski nie może obyć się bez charakterystycznych mebli ogrodowych. Meble, które postawimy na tarasie prowansalskim po prostu muszą być być wykonane z drewna, kutego żelaza lub rattanu. Krzesła ogrodowe, stoły ogrodowe, ławki z rustykalnymi wykończeniami, dekoracjami to właśnie meble, które najczęściej zobaczymy odwiedzając Prowansję.

Przy czym, styl prowansalski to styl, który lubi przeszłość. Meble z historią, mające wiele lat, noszące ślady użytkowania, emanujące niepowtarzalną aurą są szczególnie chętnie wykorzystywane w aranżacjach tarasów, balkonów. 

Jeśli nie posiadacie drewnianych krzeseł, na których siadywała Wasza babcia, nie macie stołów, przy których lubił jadać śniadanie Wasz pradziadek to żaden problem. W sklepach wnętrzarskich, w sklepach meblarskich znajdziecie całkiem sporo mebli zaprojektowanych w stylu prowansalskim. Postarzanych krzeseł, postarzanych stołów, witryn, szafek naprawdę w nich nie brakuje.

Jak zaprojektować strefę wypoczynku inspirując się malowniczą Prowansją?

Wygoda, komfort, atmosfera beztroski, lata, odpoczynku, tym właściwie najbardziej emanuje styl prowansalski. 

Relaks na tarasie prowansalskim skłania do celebrowania spotkań z przyjaciółmi, rodziną, do odpoczynku, ucięcia sobie drzemki poobiedniej, przeczytania powieści, czy wieczornego cieszenia się winem, jedzeniem, klimatem panującym na tarasie prowansalskim.

Istotną cechą tarasów urządzonych w stylu prowansalskim jest ich niezwykły wygląd i klimat o różnych porach dnia i nocy. Ranki, przedpołudnia, popołudnia, wieczory, noce spędzone w takim miejscu to zdecydowanie różne przeżycia! 

Wiele w tym zasługi naturalnych, drewnianych mebli (na przykład krzeseł ogrodowych), tkanin, roślin, ale także odpowiedniego oświetlenia. 

Styl prowansalski należy także kojarzyć z pergolami, a więc prostymi konstrukcjami architektonicznymi wykonanymi najczęściej z drewna, tkanin, które mają zapewnić ochronę przed słońcem oraz niezbędny do beztroskiego wypoczynku cień. 

Pergole najczęściej pozwalają wygodnie się rozsiąść, ułożyć, cieszyć przyjemnym wiatrem, zapachem, klimatem. Stąd też krzesła ogrodowe, fotele rattanowe, meble wiklinowe są bardzo ważnym ich elementem. 

Będąc stosunkowo prostymi konstrukcjami są jednocześnie bardzo efektowne, głównie za sprawą elementów dekoracyjnych, zdobień. Pergole często są dodatkowo ozdobione roślinami, na przykład winoroślą, która przewija się po belkach i zapewnia przyjemny cień, mikroklimat.

Kwiaty, rośliny, zioła w stylu prowansalskim

Kwiaty, rośliny i zioła to trzy kluczowe elementy tarasu prowansalskiego, są równie konieczne jak drewniane krzesła, rattanowe krzesła, postarzane meble, czy wiekowe witryny. 

Dzięki zestawieniu materiałów, roślin, kolorów, oświetleniu dodacie swoim tarasom, balkonom zmysłowego charakteru. Komponując rośliny nie zapominajcie, że taras prowansalski jest tarasem kolorowym, zmysłowym, aromatycznym, pachnącym.

Trudno będzie zaprzeczyć, że lawenda jest najważniejsza i gra pierwsze skrzypce. Lawenda to bodaj najbardziej charakterystyczna roślina dla stylu prowansalskiego. Lawenda jest kwitnącym krzewem o srebrzystych liściach i fioletowych kwiatostanach, który wypełni Wasz ogród, taras, a nawet balkon intensywnym zapachem i kolorami.

Bardzo popularne w stylu prowansalskim są także róże, które dodają mu romantycznego charakteru, wnoszą do niego piękno, delikatność i jednocześnie niesamowicie uwodzący aromat. W ogrodach aranżowanych w stylu prowansalskim najczęściej spotkamy róże w pastelowych kolorach. 

Bardzo popularne i charakterystyczne są także pnącza - przede wszystkim winorośl, bluszcz, które we Francji, w Prowansji pną się swobodnie po ścianach, pergolach, altanach. 

Ogród, taras, balkon urządzony w stylu prowansalskim nie może się obejść bez aromatów szałwi, rozmarynu, tymianku. Zioła prowansalskie, tak popularne w kuchni tego regionu, są ważnym elementem ogrodu. Nie tylko dodają potrawom wyjątkowego smaku i aromatu, ale także cieszą oko.

Podsumowując, styl prowansalski, w szczególności prowansalski taras, to przede wszystkim rattanowe meble, celowo postarzane meble, tkaniny, oświetlenie, naturalne materiały, aromatyczne, piękne rośliny. 

Jeśli zatem chcecie urządzić balkon, nadać mu cechy stylu prowansalskiego nie zapominajcie o tych elementach.