Także zastanawiacie się, jak urządzić taras przed domem? Jeśli tak, to bardzo dobrze się składa. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, które każdej wiosny, każdego lata zadaje sobie wiele osób. W jaki sposób urządzić taras, uczynić go miejscem wygodnym, pięknym, relaksującym i chętnie używany?

Aranżacja tarasu, by przyniosła pożądane efekty, była źródłem autentycznej satysfakcji, musi przebiegać planowo i być oparta na konkretnym projekcie. Przy czym od razu zaznaczyć trzeba, że pisząc o aranżacji tarasu nie mamy na myśli ustalenia, gdzie i jakie meble ogrodowe, meble tarasowe zostaną postawione. 

Urządzić taras na świeżym powietrzu to mniej więcej tyle, co oddać się planowaniu i urządzaniu wnętrza domu. W obu przypadkach należy przemyśleć bardzo podobne kwestie (np. wyznaczyć w przestrzeni różne strefy, odpowiadające różnym funkcjom pomieszczenia). Wybrać materiały, kolorystykę, dodatki, meble, rośliny, oświetlenie.

No dobrze, przejdźmy do konkretów.

Czym jest taras i jak urządzać poszczególne rodzaje tarasów

Tarasem zwykło się nazywać przestrzeń otwartą, która znajduje się na zewnątrz budynku, zazwyczaj na poziomie podłogi lub na dachu. Do wykonania tarasów używa się bardzo różnych materiałów. Najczęściej są one tworzone z drewna, kamienia, betonu, płytek ceramicznych.

Główną funkcją tarasów jest oczywiście funkcja rekreacyjno-wypoczynkowa. Jest to miejsce, w którym odpoczywamy, spotykamy się z rodziną, przyjaciółmi, bawimy się z dziećmi, zwierzętami. Spędzanie czasu na tarasie to częstokroć świętowanie, celebrowanie posiłków, w szczególności, gdy ładna pogoda sprzyja takim aktywnościom.

Co najważniejsze, tarasy są aranżowane w sposób bardzo indywidualny, ale w dużej mierze ich wygląd, układ, meble, jakie na nich są używane są najczęściej dopasowywane także do architektury budynku. Taras musi bowiem pasować do stylu domu (np. taras w stylu rustykalnym, w którym dominują meble z litego drewna), musi stanowić jego przedłużenie.

Aranżacja tarasu jest także kwestią rodzaju, typu tarasu. Istnieje co najmniej kilka typów tarasów. Do najpopularniejszych należą tarasy na dachu. Taras w tym wariancie znajduje się na szczycie budynku i najczęściej jest używany jako taras widokowy lub przestrzeń rekreacyjna. Pozwala cieszyć się panoramicznymi widokami - na miasto lub jeśli dom znajduje się naturze na krajobraz.

Bardzo popularnym typem są tarasy ogrodowe, które, jak sama nazwa wskazuje, są zazwyczaj lokalizowane na poziomie gruntu. W wielu wypadkach taras płynnie łączy się z ogrodem. W tym wariancie taras najczęściej pełni funkcję rekreacyjną, służy do organizowania spotkań. Bardzo często na tarasach ogrodowych mamy specjalne meble ogrodowe, meble tarasowe.

Bardzo popularne są także tarasy balkonowe, które z racji ograniczonej przestrzeni głównie służą do krótkiego podziwiania otoczenia. Bywają także używane do hodowli roślin - głównie kwiatów oraz warzyw.

Tarasy na patio zazwyczaj są wykonywane na lekkim podwyższeniu i służą do przyrządzania oraz celebrowania posiłków. Pełnią w okresie wiosenno-letnim funkcję jadalni.

Popularność tarasów jest dość zrozumiała. Pomimo ograniczonej przestrzeni są to miejsca zazwyczaj bardzo przytulne, emanujące swoistą energią, mające swój klimat. Spożywanie posiłków na świeżym powietrzu, w gronie bliskich ludzi jest niezwykle przyjemne. Tym bardziej, że coraz liczniejsze, coraz bardziej zróżnicowane pod względem stylistyki meble tarasowe pozwalają urządzać tę przestrzeń zgodnie z wizją, potrzebami właścicieli tarasów.

Jak zatem urządzić przydomowy taras?

Być może najważniejszą kwestią w urządzaniu przydomowego tarasu jest odpowiednie zaplanowanie, zaaranżowanie dostępnej przestrzeni. Planowanie to przede wszystkim określenie funkcji, jakie ma pełnić, co z kolei przełoży się na dobór odpowiednich mebli tarasowych, dodatków, akcesoriów, roślin, oświetlenia.

Warto sobie postawić pytanie, czy bardziej marzy się o jadalni na świeżym powietrzu, czy może raczej chcielibyśmy na tarasie mieć miejsce do nieskrępowanego wypoczynku i relaksu? 

Wybór mebli tarasowych (np. krzeseł tarasowych, stolików tarasowych, czy stołów tarasowych) jest kwestią kluczową. Będzie wpływać nie tylko na to, w jaki sposób będziemy korzystać z tarasu, ale także jak długo, z kim, o jakich porach dnia, z jakich powodów. Wybór mebli tarasowych jest kluczowy dla udanej aranżacji tarasu. 

Wybierając konkretne meble, zestawy mebli warto stawiać na modele, które zapewnią odpowiednią wygodę, jednocześnie będą odporne na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Przede wszystkim słońca, wiatru, wilgoci. 

Meble tarasowe najczęściej wykonywane są z drewna, co nie powinno nas dziwić, bowiem popularnym stylem aranżacji, urządzenia tarasów jest styl rustykalny oraz styl boho. Oba style lubią drewno, wiklinę, meble rattanowe. Pozwalają stworzyć odpowiednią, przyjazną atmosferę.

Wszystkie te materiały wnoszą na taras naturalność. W szczególności, jeśli są ustawione w sąsiedztwie roślin. A te ostatnie stanowią ważny element każdego tarasu. Czy pisząc o roślinach mamy na myśli kolorowe kwiaty, czy rośliny o dużych, zielonych liściach jest kwestią mniej istotną. Kluczowe jest mianowicie stworzenie za ich pomocą atmosfery, nadanie tarasowi stylu, estetycznego waloru.

Wybierając rośliny warto decydować się na gatunki, którym przebywanie na tarasie będzie służyło. W szczególności chodzi o ekspozycję na działanie promieni słonecznych oraz ekspozycję na oddziaływanie wiatru. 

Aranżując przestrzeń na tarasie warto ekonomicznie wykorzystywać dostępną - zazwyczaj mocno ograniczoną - przestrzeń. Doniczki z kwiatami lub ziołami można ustawić na podłodze tarasu lub zawiesić na ścianie. 

Urządzając taras nie można zapominać o jego odpowiednim oświetleniu. Oświetlenie to nieodłączny element aranżacji tarasu. Dobrym pomysłem jest wybranie oświetlenia ciepłego, subtelnego, budującego klimat tego miejsca. Nastrojowym wieczorom spędzonym na tarasie na pewno służą lampiony, girlandy, świecie, lampki. Jeśli taras łączy się z ogrodem warto także odpowiednio oświetlić ścieżki.

Jak dobrze zaprojektować taras - kolejna garść porad

W planowaniu, projektowaniu tarasu kluczową rolę, oprócz mebli tarasowych, pełnią także materiały oraz kolory. To one nadadzą między innymi tarasowi odpowiedniego stylu, estetycznego waloru.

Kolorystyka tarasu ma także wpływ na to, jak czujemy się w tej przestrzeni. Stworzenie idealnej strefy wypoczynku na tarasie nie jest kwestią tylko mebli tarasowych, oświetlenia, kolorów, roślin, ale także detali, drobnych dekoracji, dodatków - na przykład poduszek na krzesła tarasowe. Miękkie poduszki, pledy są komfortowe, jednocześnie mają charakter dekoracyjny.

Taras, by spełniał swoją funkcję, był miejscem wypoczynku, musi także być odpowiednio chroniony przed nadmiernym nasłonecznieniem. Markizy, parasole daszki pozwalają uzyskać przyjemny cień, obniżyć temperaturę panującą na tarasie oraz wnieść przyjemną atmosferę.

Warto także pamiętać, że taras jest miejscem, przestrzenią, w której powinna panować atmosfera intymności. Uzyskanie takiego efektu będzie dość proste, jeśli zakupimy parawany, zasłony, oddzielimy taras od otoczenia roślinami - na przykład pnączami.