Jeśli posiadacie w domu, mieszkaniu jadalnię, to z pewnością znacie ten problem. Z pewnością już wiele razy zastanawialiście się, jakie krzesła do jadalni z podłokietnikami czy bez wybrać. 

Dylemat z tych trudniejszych - przyznajemy - ale jednak możliwy do rozstrzygnięcia. Zdecydowanie tak! Jak to w życiu bywa, wszystko oczywiście jest kwestią potrzeb, celów, możliwości oraz świadomości, jakie zalety, ograniczenia ma każdy z dwóch wariantów. 

Brak podłokietników w zestawie krzeseł używanych w jadalni ma swoje zalety, ale jednocześnie dla wielu osób i w wielu wypadkach może być niekomfortowy, czy też po prostu może być źródłem mniejszej satysfakcji.

Ponadto, trzeba oczywiście pamiętać, że wygoda użytkowania krzeseł, mebli kuchennych zależna jest w dużej mierze od wieku, płci, rozmiarów użytkowników, jak również od wielkości pozostałych mebli - głównie stołu - oraz dostępnej przestrzeni. 

Nie da się jednak ukryć, że w jadalni krzesła pełnią równie ważną rolę jak stół. Dlatego myśleć zawsze należy w kategoriach zestawu, nie tylko pojedynczego wyboru modelu krzesła, czy stołu.

Jak wybrać meble do jadalni?

Nim odpowiemy na tytułowe pytanie, zacznijmy od odpowiedzenia na pytanie bardziej ogólne, ale konieczne do przemyślenia.

Nim zdecydujemy się, czy chcemy krzesła tapicerowane, czy krzesła drewniane, nim spędzimy wiele godzin w sklepie meblarskim w poszukiwaniu krzeseł, które są wyjątkowo wygodne, miejmy świadomość, że krzesła nie są używane w samotności.

W kuchni krzesła stanowią zestaw ze stołem (oraz coraz częściej z innymi meblami np. witrynami, szafkami), a wygoda użytkowania tych mebli jest także z kolei mocno zależna od dostępnej przestrzeni oraz ilości osób, mających z nami wspólnie zasiadać do stołu.

Pamiętajmy, wygoda użytkowania krzesła, stołu zależna jest w dużej mierze od wielkości krzeseł, wysokości stołu, ilości sąsiadujących ze sobą krzeseł. Ilość zakupionych krzeseł powinna być adekwatna, proporcjonalna do wielkości pomieszczenia, w którym mają one być użytkowane wraz ze stołem.

Dostępna wokół krzesła przestrzeń powinna pozwalać siedzącemu wykonywać swobodne ruchy, skręty tułowia, powinna umożliwiać używanie rąk bez poczucia, że swoim zachowaniem będzie naruszał przestrzeń osoby siedzącej obok.

Wybierając krzesła do jadalni, stół do jadalni warto także przemyśleć kilka pytań. Przede wszystkim ile osób będzie z nich korzystać? Jak często będą one w pełnym składzie z nich korzystać? Jakie rodzaje posiłków będą spożywane? Do jakich celów, poza konsumpcją jedzenia, meble będą używane? 

Warto także mieć na uwadze, jakie okazje będą powodować, że stół wraz ze wszystkimi krzesłami będzie używany.

Być może wcale nie potrzebujecie aż tak dużego stołu i tym samym aż tak dużej ilości krzeseł, lub przeciwnie, właśnie nie jesteście świadomi, że być może potrzebujecie dwa, trzy razy więcej mebli. 

Warto zatem przemyśleć typowe użycia krzeseł i stołu, ilość osób używających tych mebli na co dzień oraz maksymalną ilość osób, jaka będzie z  nich mogła korzystać w poczuciu pełnego komfortu. Na przykład w czasie celebrowania różnych świąt i okazji rodzinnych.

Jakie kupić krzesła do jadalni?

Inną kwestią - ważną z punktu widzenia trafnego wyboru krzeseł do jadalni - jest styl, w jakim jadalnia będzie urządzona. Naprawdę nie lekceważmy tej kwestii.

W dużej mierze styl jadalni determinuje nasz wybór. Określa preferowane materiały, z jakich krzesło jest wykonane. Sugeruje jego rozmiary, ale również jego wizualne rozmiary. Wiele krzeseł, choć rzeczywiście takimi nie są, wydaje się być większymi, cięższymi, bardziej dominującymi w przestrzeni. I tym samym mogą się okazać wizualnie, estetycznie niedopasowane do danego stylu wnętrza.

Przykładowo, krzesła nowoczesne, krzesła minimalistyczne (np. krzesło w stylu skandynawskim) zupełnie inaczej się prezentują niż krzesła klasyczne, które bywają większe, bardziej masywne. 

Wybór krzeseł to także konieczność zwrócenia uwagi na materiały, z których krzesła są wykonane. Pamiętajmy, że w jadalni krzesła muszą być nie tylko eleganckie, estetyczne, dopasowane do stylu, ale przede wszystkim muszą być to meble trwałe i odporne na uszkodzenia. Modele tapicerowane - choć zazwyczaj bardzo efektowne - być może nie będą najbardziej trafionym wyborem, jeśli z będą z nich korzystać małe dzieci.

Co do zasady, krzesła idealne do jadalni to krzesła drewniane lub wykonane z wysokiej jakości materiałów sztucznych - na przykład plastiku.

No dobrze, skoro już wiemy, jak wybrać krzesło do jadalni, możemy zająć się odpowiedzią na tytułowe pytanie, czy do jadalni lepsze będą krzesła z podłokietnikami czy bez nich.

Krzesła do jadalni bez podłokietników - dlaczego warto je wybrać?

Ten wariant ma oczywiście swoich zagorzałych zwolenników, którzy doceniają fakt, że krzesła bez podłokietników są lżejsze, trochę mniejsze i o wiele łatwiej je dopasować do wysokości stołu.

Mówiąc wprost, krzesła bez podłokietników są o wiele bardziej uniwersalne. Krzesła do jadalni bez podłokietników to oszczędność miejsca. Bez dwóch zdań!

Co do zasady, zajmują one znacznie mniej miejsca w typowej jadalni niż krzesła z podłokietnikami. Jeśli zatem zależy nam, by przy stole zasiadało więcej osób powinniśmy wybrać w sklepie raczej krzesła bez podłokietników. Większa ilość krzeseł w jadalni jest oczywiście niezbędna podczas organizowania większych przyjęć lub spotkań rodzinnych.

Przez wiele osób krzesła bez podłokietników uznawane są także za bardziej efektowne, estetyczniejsze. Bardzo często mają one prostszy i bardziej minimalistyczny design, co pozwala z większą łatwością dopasować je do większości stylów wnętrzarskich. Zarówno do tego aktualnego, jak również do przyszłego, który nas samych może zaskoczyć.

W gronie najpopularniejszych krzeseł bez podłokietnika znajdziemy krzesła wykonane z litego drewna, krzesła tapicerowane, które cenione są za większą wygodę siedzisk, krzesła z metalową ramą.

Brak podłokietników sprawia, że tego rodzaju krzesła są odbierane jako subtelniejsze. Wizualnie nie dominują w pomieszczeniu, stąd też lepiej je wybierać, gdy nasza jadalnia jest mniejszych rozmiarów.

Krzesła do jadalni z podłokietnikami - dlaczego warto je kupić?

Także ta opcja ma, swoich wiernych i bardzo mocno ugruntowanych w tym wyborze, fanów. Krzesła do jadalni z podłokietnikami - choć może się wydawać, że rzadziej kupowane - także znajdują coraz więcej nabywców.

Za wyborem krzeseł do jadalni z podłokietnikami przemawia kilka - dość istotnych - argumentów. Przede wszystkim krzesła do jadalni z podłokietnikami są doceniane za większy komfort użytkowania. 

W czasie jedzenia posiłków nie tylko musimy czuć, że siedzi nam się przy stole wygodnie, ale także powinniśmy mieć odpowiednio dużo miejsca do ułożenia rąk. 

Podłokietniki w czasie długich posiłków, spędzania czasu przy stole pozwalają rękom trochę odpocząć, Możemy je na nich swobodnie ułożyć. Nie tylko one na tym rozwiązaniu korzystają. Także ramiona odciążone przed podłokietniki będą mniej spięte i po dłuższym czasie biesiadowania mniej zmęczone.

Co równie ważne, krzesła z podłokietnikami pomagają utrzymać dobrą postawę podczas siedzenia przy stole. W szczególności, jeśli krzesła z podłokietnikami mają odpowiednio wyprofilowane oparcie. Dzięki temu plecy, ramiona, ręce nie będą się tak szybko męczyć.

Podłokietniki są także wskazane, gdy przy stole zasiadają osoby starsze, które podpierając się o podłokietnik mogą wstać od stołu szybciej, bezproblemowo, bardziej bezpiecznie.

Krzesła do jadalni z podłokietnikami cenione są także za walory estetyczne. Uznawane są za wariant zapewniający stosowną dostojność, elegancję. Ale wszystko ma oczywiście swoją cenę. 

Krzesła do jadalni z podłokietnikami wymagają przestrzeni, dlatego są polecane do jadalni o odpowiednio dużym metrażu, w której znajdzie się odpowiednio dużo miejsca na nie.