Z pewnością każdy, kto miał okazję odwiedzić Toskanię, był pod wrażeniem ogrodów w stylu toskańskim. Będąc we włoskim ogrodzie nie sposób nie czuć się dobrze.

Włoska koncepcja ogrodu stała się tak popularna ze względu na niezwykłą wygodę tych ogrodów oraz dopracowane w detalach elementy małej architektury. Niemały udział w ostatecznym efekcie ma także włoski styl oraz romantyczny klimat, któremu nie sposób się nie poddać.

Ogród w stylu toskańskim cechuje się przede wszystkim rustykalnym, naturalnym i niezwykle malowniczym wyglądem. Wiejskie, sielskie życie, jakie wyczuwalne jest w tym stylu, jest bardzo bliskie natury. Z niej wyrasta i w niej jest osadzone. Ogród w stylu toskańskim jest wyrazem więzi łączącej człowieka z naturą, oddaje jej cykliczny bieg.

Jakie cechy są charakterystyczne dla ogrodu w stylu toskańskim? W jaki sposób, za pomocą jakich materiałów można stworzyć ogród, który będzie emanował włoską lekkością, energią i pięknem? 

Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.

Najważniejsze cechy ogrodów w stylu toskańskim

We włoskich ogrodach, w tym w ogrodach zaprojektowanych w stylu toskańskim, nie może zabraknąć pięciu fundamentalnych elementów. Pierwsze skrzypce odgrywają w nich rośliny, materiały takie jak kamień, elementy budynków takie jak tarasy i patia, klimatyczne murki oraz otwarte, dające poczucie wolności przestrzenie.

Bujna, zróżnicowana roślinność, zestawienia kwiatów, krzewów, drzew, ziół, winorośli to kwintesencja tych ogrodów. Przechadzając się po nich co i rusz natkniemy się na bazylię, lawendę, rozmaryn, cyprysy, oliwki, figi, rabatki pełne różnorodnych, wielokolorowych kwiatów polnych.

W ogrodach toskańskich nader często i chętnie używa się naturalnych materiałów. Kamienie, cegły, płytki ceramiczne stanowią popularny budulec i jednocześnie element dekoracyjny, który dodaje ogrodom specyficznej aury. 

Kamienie są najczęściej wykorzystywane do budowy ścieżek, z kolei cegieł używa się do budowy  tarasów, murków. Bardzo często w ogrodach w stylu toskańskim spotkamy kamienne lub gliniane donice. Bardzo popularne są także ozdobne fontanny.

Elementem bez którego Włosi nie wyobrażają sobie ogrodu, bez którego nie mogą zaznać sjesty, są oczywiście tarasy oraz patia, na których się wypoczywa, spotyka z rodziną, przyjaciółmi, na których celebruje się jedzenie, życie. 

Dolce far niente - włoskie słodkie nieróbstwo - najczęściej właśnie ma miejsce na patio, tarasach, na których używa się mebli ogrodowych, mebli tarasowych. Tarasy są najczęściej wykonane z kamienia lub cegły i jeszcze częściej są udekorowane różnymi roślinami pnącymi.

Równie charakterystyczne dla stylu toskańskiego są murki, które wyznaczają granice, zapewniają prywatność i jednocześnie stanowią oparcie dla różnorodnych roślin pnących się. Winorośl, pnącza wijące się na murkach tworzą niepowtarzalny klimat w ogrodzie. Zapewniają także odpowiednią wilgotność najbliższego otoczenia, co w klimacie toskańskim ma duże znaczenie.

Ogrody w stylu toskańskim cechują się także przestronnością. Otwarte przestrzenie, pozwalające napawać się pięknem pkrajobrazu, pozwalające docenia malowniczość okolicy - tej bliskiej i odległej - to kolejny niezbędny element tego stylu.

Ideą stojącą za ogrodami w stylu toskańskim jest stworzenie przestrzeni tyleż wygodnej, praktycznej, co służącej relaksowi, kontemplacji. Ogród toskański ma emanować sielską, beztroską atmosferą. 

Na koniec opisu najważniejszych cech stylu toskańskiego nie sposób nie napisać o fontannach, basenach, brodzikach, oczkach wodnych, które służą kąpielom oraz dekoracji.

Kolorystyka i rośliny – jakie rośliny oraz zestawienia kolorystyczne dominują w ogrodach toskańskich

Styl toskański poznamy także po charakterystycznej palecie kolorystycznej. Często wykorzystuje się w nim ciepłe, ziemiste kolory. Dominują rustykalne odcienie brązów, beżów, ochry, czerwieni i zieleni. 

Taka paleta jest dość zrozumiała, bowiem doskonale pasuje do naturalnego krajobrazu i charakterystycznej architektury, jaką można podziwiać będąc w Toskanii.

Dominującą paletę kolorów tworzą także typowe dla tego regionu oraz stylu rośliny. W ogrodach toskańskich bardzo często zobaczymy cyprysy, które będąc roślinami smukłymi, stożkowatymi mają jednocześnie ciemnozielone igły. 

Ich forma, wielkość oraz właśnie kolor wnoszą do ogrodu wiele witalności, elegancji, energii. Cyprysy to być może najbardziej ikoniczne rośliny spotykane w ogrodach toskańskich. Najczęściej są sadzone wzdłuż ścieżek, na granicach ogrodu lub jako tło dla innych roślin. 

Równie charakterystyczna wizualnie lawenda jest nie tylko aromatyczna, wypełnia ogród specyficznym zapachem, jest także wyjątkowa pod względem kolorów. Lawenda posiada bowiem srebrzyste liście i fioletowe kwiaty, które w efektowny sposób kontrastują z innymi roślinami. To właśnie lawenda nadaje ogrodowi w stylu toskańskim bardzo romantycznego charakteru.

Popularny jest także rozmaryn, który dzięki charakterystycznym liściom oraz niebieskim kwiatom wnosi do ogrodu aromat oraz kolor. Równie popularne są drzewa oliwne, których liście z kolei są wyraziście srebrzyste, a owoce intensywnie zielone.

Liczne kwiaty polne, które mienią się różnymi kolorami, takie jak choćby mak, chaber, rumianek i słoneczniki dodają ogrodowi naturalnego, spontanicznego, nieskrępowanego charakteru.

Ostatnią na liście jest winorośl, ale na pewno nie jest ona ostatnią w kwestii znaczenia. W ogrodzie toskańskim winorośl odgrywa ważną rolę. Pnące się pędy i liście - nieskrępowane i wolne - wnoszą do ogrodu nutę romantyzmu, a dojrzałe winogrona z kolei mienią się kolorami koloru i smakują wybornie, gdy jedzone są wprost z roślin.

Toskańskie miejsce do relaksu – jak zaaranżować przestrzeń do wypoczynku w stylu toskańskim, z naciskiem na wybór krzeseł ogrodowych.

Szeroki wybór mebli rustykalnych sprawia, że odtworzenie stylu toskańskiego w warunkach polskich staje się coraz łatwiejsze. 

Warto pamiętać, że wybierając meble ogrodowe, meble na taras warto brać pod uwagę modele, które wykonane są z naturalnych materiałów, takich jak drewno, wiklina, rattan. 

Meble powinny być stylizowane na tradycyjne meble używane na wsiach. W ogrodzie toskańskim nie może zabraknąć drewnianych ławek, krzeseł ogrodowych i stołów. Generalnie meble powinny służyć wypoczynkowi, powinny zatem być równie wygodne, co poręczne i estetyczne.

Dodatkami do krzeseł drewnianych, ławek, stołów powinny być drobne elementy dekoracyjne. Takie, jak choćby narzuty, poduszki dekoracyjne, lampki, świecie i świeczniki, donice gliniane, czy recyklingowane przedmioty, którym nadaje się nową funkcję. 

Popularnymi elementami dekoracyjnymi są także stojaki na rośliny, metalowe kule, lampiony i świeczniki. Dodadzą one charakteru i autentycznego wyglądu toskańskiego ogrodu.

Ogród w stylu toskańskim, by mógł oszałamiać klimatem także wieczorami i nocą, musi być odpowiednio oświetlony. Dobrze dobrane oświetlenie jest ważne, aby stworzyć atmosferę toskańskiego ogrodu. 

Tworząc własny ogród w tym stylu warto użyć lampionów, świeczników lub girland oświetleniowych. Wszystkie te źródła światła bardzo dobrze podkreślają rustykalny charakter ogrodu i tworzą przyjemny nastrój wieczorem.

Drzewa i krzewy w ogrodzie toskańskim – jakie gatunki są charakterystyczne dla tego stylu i jak je łączyć

Osobnym elementem są drzewa i krzewy, jakie dominują w ogrodach toskańskich. Pełnią one niezwykle ważną rolę. Dostarczają cienia, zapewniają odpowiedni chłód, tworzą specyficzny mikroklimat. Ich walor dekoracyjny jest bezsprzeczny.

Równie charakterystyczne są drzewa oliwne, które są bardzo charakterystyczne dla krajobrazu toskańskiego. Oliwki są jednocześnie praktyczne - dostarczają oliwy z oliwek, która jest bardzo często wytwarzana w warunkach domowych, ponadto są symbolem kultury i tradycji toskańskiej.

W ogrodach urządzonych w stylu toskańskim równie często będziemy mogli spotkać figowce, które dzięki warunkom pogodowym bardzo dobrze się czują w toskańskim klimacie. 

Znacznych rozmiarów liście figowców są piękne, a owoce rodzone przez tę roślinę są soczyste. Co bardzo ważne figowiec może być sadzony w dużych donicach lub jako wolno rosnące drzewo.

Liście laurowe stanowiące ważny dodatek w kuchni toskańskiej są bardzo chętnie hodowane właśnie w przydomowych ogrodach. Ciemnozielony odcień liści laurowych, ich kształt, rozmiar przyciągają uwagę w bardzo naturalny sposób.