Czytając dobrą książkę, czas płynie zupełnie inaczej. Trudno jednak w pełni skupić się na fabule, siedząc na niewygodnym krześle. Wygodny fotel to podstawa, by móc skupić się na wybranej pozycji książkowej. Na szczęście, po lekturze niniejszego tekstu, wybór konkretnego modelu nie powinien już więcej stanowić problemu. Jak powinien wyglądać idealny fotel do czytania!

Wygodny fotel do czytania, czyli jaki?

Fotel do czytania książek powinien być przede wszystkim wygodny. Ważne, aby był wykonany z materiałów przyjemnych w dotyku. Wygodny fotel powinien być pokryty pluszem lub bawełną. Bawełna zapewnia lepszą wentylację i komfort termiczny (zwłaszcza latem). Warto postawić na mebel, który będzie wypełniony pianką poliuretanową, gdyż świetnie dopasowuje się ona do kształtu ciała. Warto rozważyć fotel z regulacją położenia, by móc łatwo zmieniać pozycję w trakcie lektury. Ciekawą opcją są modele z podnoszonymi podnóżkami, które świetnie sprawdzą się zarówno podczas czytania książki, jak i w trakcie popołudniowej drzemki. Chcąc wybrać wygodny fotel, należy sprawdzić jego twardość. Zbyt miękkie siedzisko może wywołać uczucie dyskomfortu, zwłaszcza jeśli zamierza się spędzić nad książką długie godziny.

Wygodny fotel = ergonomiczny fotel

Wygodny fotel, przeznaczony do czytania książek, powinien być ergonomiczny. Co to oznacza? Warto zakupić model wyposażony w podłokietniki i wysoki zagłówek. Ważne jest również to, aby fotel do czytania posiadał odpowiednio wyprofilowane oparcie, tak jak np. fotel muszelka. Dobrym pomysłem jest zakup modelu posiadającego specjalne podstawki na wysokości kręgosłupa lędźwiowego. Dzięki nim nasz kręgosłup będzie mógł odpocząć. Pamiętajmy jednak, że nawet najwygodniejszy fotel świata nie zagwarantuje nam poczucia komfortu, gdy pozostaniemy na długo w jednej pozycji. Dlatego w trakcie czytania książek warto robić przerwy - co jakiś czas wstać i pospacerować. Wracając jednak do tematu foteli, ciekawą opcją są modele ze specjalnie wyprofilowanym zagłówkiem, który przypomina literę U. Dzięki niemu fotel do czytania może zapewnić czytelnikowi odpowiednią stabilizację odcinka szyjnego głowy.

Podnóżek - za i przeciw

Wybierając fotel do czytania, nie sposób nie zwrócić uwagi na modele z podnóżkami. Dzielą się one na dwa podstawowe rodzaje. Pierwszym z nich są meble z wbudowanym podnóżkiem. Wyposaża się je najczęściej w specjalny uchwyt, który po pociągnięciu zwalnia sprężynę i aktywuje podnóżek. Do drugiej grupy należą rozwiązania łączone, składające się z dwóch elementów. Intuicja podpowiada, że najbardziej ergonomiczny fotel to ten, który zajmuje jak najmniej miejsca. Trzeba jednak pamiętać, że rozkładany podnóżek ma swoje wady, a sam mechanizm nie zawsze spełnia pokładane w nim oczekiwania. Fotel do czytania z podnóżkiem jest też stosunkowo drogi. Nie można zapominać, że są to de facto dwa odrębne meble. Z drugiej strony, wybierając wygodny fotel z odrębnym podnóżkiem, użytkownik zyskuje możliwość jego dowolnego ustawienia. Na takie korzyści nie może liczyć posiadacz składanego mebla do czytania książek.

Ergonomiczny fotel w stylu szezlonga

Szezlong to rozwiązanie dla osób, które nie wyobrażają sobie, by móc zasnąć podczas czytania. Rozkładana konstrukcja i możliwość zajęcia pozycji półleżącej mogą wzmocnić uczucie senności. Fotel do czytania typu szezlong zapewnia kręgosłupowi maksymalne podparcie pozwala odpocząć zmęczonym nogom. Niestety, za możliwość komfortowego czytania książek użytkownik będzie musiał zapłacić dużą ilością przestrzeni. Szezlongi są duże, masywne i mogą się nie sprawdzić w coraz bardziej kompaktowych wnętrzach. Na szczęście niektóre z nich mają konstrukcję składaną. Po ich rozłożeniu można uzyskać mniejszy fotel do czytania i np. dodatkowe siedzisko. Wybierając wygodny fotel, trzeba mieć też na względzie to, czy konstrukcja ta jest łatwa w montażu. Trudno bowiem przypuszczać, aby fotel do czytania wymagał do swej obsługi przynajmniej dwóch osób...

Worek SAKO czy fotel do czytania?

Idealny fotel do czytania wcale nie musi mieć kształtu… fotela. W trakcie czytania książek świetnie sprawdzają się tzw. worki SAKO, które są najczęściej wypełnione specjalnymi kulkami z tworzywa sztucznego. Dzięki temu doskonale dopasowują się one do kształtu i położenia ciała. Z foteli (worków) SAKO mogą korzystać osoby w każdym wieku i to niezależnie od tego, czy fotele służą im do czytania książek, czy też do relaksu lub oglądania telewizji. Warto też podkreślić, że SAKO nie zajmują dużo miejsca i są łatwe w transporcie.

O czym więc pamiętać, wybierając fotel do czytania książek? Przede wszystkim o wygodzie - przyjemnym materiale, wysokim oparciu, podłokietnikach oraz o podnóżku. Te wszystkie elementy sprawią, że będziemy mogli w pełni oddać się lekturze, nie martwiąc się o ból pleców czy szyi.