Słyszeliście zapewne o materiale velvet. Każdy chyba słyszał. Zresztą, trudno byłoby nie słyszeć o nim, tym bardziej, że jest to materiał, który cieszy się niesłabnącą popularnością od bardzo długiego czasu.
Velvetu używały już nasze mamy, ciocie, babki. Velvet jest z nami od dawna. I od dawna jest kojarzony z czymś miłym i eleganckim jednocześnie.
Można powiedzieć, że w ostatnich kilku latach ponownie stał się synonimem wytworności, statusu, wyrafinowania, piękna. Velvet spotkacie w hotelach, restauracjach, salach balowych, bankietowych, w Urzędach Stanu Cywilnego, czy salach weselnych. Używany jest wszędzie tam, gdzie wyjątkowość jest cechą pożądaną.
Skąd cały ten szum, zgiełk i popyt na velvet? Dlaczego właśnie velvet stał się synonimem czegoś delikatnego, niemal zwiewnego, przyjemnego i idealnego nawet dla niemowlaków?
Dlaczego tkanina velvet zyskała taką popularność w meblarstwie? Co czyni velvet tak wyjątkowym, nie tylko dla producentów, ale przede wszystkim użytkowników mebli, klientów sklepów meblarskich?
W czym velvet jest lepszy od innych materiałów? Dlaczego tworząc własne krzesła, fotele, podnóżki, sofy, pufy powinniśmy pomyśleć właśnie o tym, a nie dowolnym innym materiale?
Dziś postaramy się odpowiedzieć na te i kilka innych pytań. Jeśli chcieliście wszystko wiedzieć o velvecie, ale baliście się zapytać, właśnie jest dobra okazja do zaspokojenia tej potrzeby.
Niezwykle przyjemny – velvetowa przyjemność
Zacznijmy od ciekawostki, bo być może nie wiecie, że velvet składa się z trzech warstw. Struktura tej wyjątkowej tkaniny obejmuje warstwę flizeliny, watoliny i tkaniny velvet. To właśnie ta unikatowa cecha czyni go tak nieziemsko przyjemnym i przemiłym.
Delikatny, najwyższej jakości velvet – to materiał na wskroś, w pełnym tego słowa znaczeniu niesamowity. Materiał velvet swoją popularność zawdzięcza cechom, które wyróżniają go na tle innych – równie popularnych – materiałów wykorzystywanych w produkcji mebli. W szczególności chętnie velvet jest używany w produkcji krzeseł, foteli, sof, czy puf.
Dlaczego? Przede wszystkim z powodu jednej jego cechy.
O velvecie mówi się dobrze lub bardzo dobrze i bardzo często się go porównuje do aksamitu.
Rzeczywiście oba materiały dużo łączy, mają wiele cech wspólnych. Jakich? Velvet, podobnie jak aksamit, spełnia wiele oczekiwań. Jest estetyczny, lub mówiąc wprost piękny. Jest niezwykle miły w dotyku, efektowny oraz dość wytrzymały.
Oba materiały stosuje się w bardzo podobnych celach – by uzyskać efekt estetyczny oraz wrażenie wyjątkowości. Oba materiały znajdziemy w bardzo podobnych pomieszczeniach pod względem funkcji, roli oraz stylu. Na przykład w pięciogwiazdkowych hotelach, w modnych, luksusowych restauracjach, w rezydencjach, pałacach, salonach.
Velvet jest postrzegany jako materiał bardzo szykowny, elegancki, reprezentacyjny oraz podkreślający rangę. Wnętrzom nadaje niepowtarzalny charakter.
Tkanina velvet, materiał velvet – zarówno velvet gładki jak i velvet pikowany – to przede wszystkim niezwykła przyjemność. Każdy, kto choć raz miał okazję dotykać velvetowe krzesło, wie, że jest to materiał miękki i niezwykle przyjemny w dotyku.
Dotykając powierzchni tego materiału ma się poczucie, że dotyka się czegoś delikatnego i ciepłego. Efekt jest naprawdę niezrównany. Być może głaskanie futer niektórych zwierząt jest bardziej przyjemne od dotyku velvetu.
Czy velvet jest przyjemniejszy od aksamitu nie będziemy rozstrzygać, ale trzeba wiedzieć, że są to materiały naprawdę niesamowite i w pełni zasługują na wysokie oceny, doskonałe opinie, jakie są im wystawiane przez użytkowników na całym świecie.
Velvet dodatkowo produkowany jest w dwóch rodzajach – jako velvet gładki i pikowany.
Velvet gładki, podobnie jak velvet pikowany cechuje się także optymalną grubością. Nie jest to materiał gruby, ciężki, ale właśnie miękki i lekki.
Te cechy sprawiają, że velvet jest w szczególności lubiany przez dzieci, które gustują w “pluszowej strukturze” tkanin. Z tego też powodu, ale oczywiście nie jedynie z tego, velvet jest bardzo chętnie wybierany do pokoi dziecięcych.
Velvet w architekturze wnętrz
Nie tylko meblarstwo odkryło dla siebie velvet. Kolejną branżą, która chętnie sięga po ten niesamowity materiał jest branża wnętrzarska. Architekci wnętrz kochają velvet. Naprawdę! Nie ma w tym stwierdzeniu ani krztyny przesady.
Tkaniny velvet (np. magic velvet) mają niepowtarzalną, bardzo unikatową strukturę. Mówi się wręcz o ich “pluszowej strukturze”. Walory estetyczne velvetu są wysoce cenione przez dekoratorów wnętrz oraz projektantów mebli, tkanin. To właśnie dlatego elementy dekoracyjne w meblach bardzo często są wykonywane z velvetu.
Mówiąc dosadnie i za pomocą modnego catchphrase`a – velvety robią wrażenie!
Miękkość, piękno, ciepło sprawiają, że velvet jest nader często wykorzystywany w urządzaniu wnętrz. Architekci wnętrz, dekoratorzy, styliści bardzo często sięgają po velvet, w szczególności, jeśli zależy im na stworzeniu przyjemnej, przytulnej, ciepłej, rodzinnej atmosfery w pomieszczeniu. A velvet zdecydowanie taką atmosferą wprowadza i to z dużą łatwością.
Na marginesie dodajmy, że także delikatne zabawki coraz częściej są wykonywane z velvetu. A to z kolei sprawia, że dzieci bardzo lubią meble z elementami wykonanymi z velvetu.
Pomysłowo – velvetowo
Velvet bardzo często jest polecany osobom, które w szczególności cenią styl, efektowny wygląd pomieszczeń i mebli, komfort oraz atmosferę, jaka panuje w salonie, sypialni, czy pokoju dziecięcym.
Delikatność velvetu, wysoka jakość czyni go materiałem w szczególności polecanym do wnętrz reprezentacyjnych, luksusowych, w których przepych, efekt wizualny jest pożądany.
Z velvetem sprawa jest o tyle prosta, że nie jest to materiał wymagający. Z łatwością poddaje się formowaniu, idealnie łączy się z innymi materiałami, przylega do powierzchni równie bezproblemowo. Doskonale wygląd w zestawienie z różnymi materiałami – drewnem, stalą, plastikiem.
Co jeszcze ważniejsze, nie stanowi on wyzwania, gdy trzeba go oczyścić, doprowadzić do pełnej świetności. Dlatego może być on używany w produkcji mebli, zabawek, materiałów dla dzieci.
A dzieci, jak wiadomo, potrafią szybko zabrudzić materiały. Velvet daje się czyścić z dużą łatwością, co sprawia, że zabawa dzieci nie musi być ograniczana. I może być w pełni radosna, spontaniczna i skutkująca małymi wpadkami.
Velvet – co nie powinno nikogo zaskakiwać – właśnie z tych powodów przypadł do gustu rodzicom i od dłuższego czasu jest materiałem nader chętnie poszukiwanym przez rodziców. Tym bardziej, że bywa używany do dekoracji i ocieplania, umilania łóżeczek dziecięcych.
Wykonane z niego zabawki idealnie pasują do mebli z dekoracyjnymi elementami velvetowymi. Velvet w szczególności polecany jest najmłodszym dzieciom, które uwielbiają jego dotyk oraz ciepło, jakie zapewnia. Velvet jest także używany do stworzenia dodatków – takich jak choćby narzuty, poszewki, zasłony, obicia.
Jak i czym czyścić velvet?
Choć velvet nie sprawia wielu problemów, w czasie czyszczenia tego materiału trzeba zachować pewną ostrożność. Przede wszystkim velvet należy czyścić środkami, które go nie zniszczą. Należy wybierać sprawdzone środki czyszczące, które są produkowane z myślą o takich tkaninach
Na rynku można wybierać spośród co najmniej kilkunastu płynów do czyszczenia velvetu. Najczęściej zabrudzone miejsca spryskuje się płynem, odczekuje kilka minut a następnie delikatnie czyści materiał. Velvet – nawet jeśli nie wymaga czyszczenia, a jedynie odświeżenia – powinien być zawsze traktowany w sposób delikatny. Kurz, drobne zabrudzenia powinny być usuwane za pomocą miękkiej szczotki. Najlepiej wykonane z delikatnego włosia.