Jakie krzesło do biurka dla dziecka wybrać? - Sklep fajnekrzesla.pl

Data: 14-08-2022 Autor:FajneKrzesla.pl

Dobrze zorganizowana przestrzeń do nauki dla dzieci powinna składać się z dwóch elementów: odpowiednio rozplanowanego biurka i wygodnego krzesła (fotela). O ile jednak sam dobór biurka jest dość łatwy, to nabycie wygodnego, bezpiecznego i funkcjonalnego fotela do nauki nie jest już takie proste. Wielu rodziców kupuje np. zwykłe krzesło obrotowe i nie skupia się na jego wymiarach, czy też funkcjach. Jak zatem wybrać właściwy fotel dla dziecka i nastolatka?

Zdrowe krzesło do biurka dla dziecka – jakie powinno być?

Wybierając krzesło dla dziecka lub nastolatka, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wysokość. Dziecko nie powinno korzystać z mebli przeznaczonych dla dorosłych. Co więcej, ta zasada dotyczy również nastolatków. Pokusa zakupu dużego krzesła i tym samym próba zaoszczędzenia środków, które można by wydać na bardziej ergonomiczne rozwiązania, jest co prawda silna, ale całkowicie nieakceptowalna. Ważne jest, aby dziecko miało do dyspozycji ergonomiczne krzesło, z którego poziomu z łatwością sięga do ziemi. I to tak, by całe stopy znajdowały się na jej powierzchni. Dzięki temu odciążenie kręgosłupa (i uniknięcie charakterystycznego dyskomfortu) jest dużo łatwiejsze.

Druga sprawa to oparcie i jego profil. Nie jest tajemnicą, że krzesło biurowe dla malucha powinno być odpowiednio wyprofilowane. Równie ważne jest to, aby jego wysokość była dopasowana do wzrostu dziecka. Dlatego zaleca się wybór krzesła, którego kształt oparcia przypomina literę "S". Zaprojektowane w ten sposób oparcie krzesła jest dzięki temu naturalnie dopasowane do kształtu pleców, co w konsekwencji pomaga w ich odciążeniu. Należy też pamiętać, aby oparcie miało właściwą wysokość. Najlepiej, jeśli sięga ono od łopatek do odcinka lędźwiowego. W związku z tym osoba kupująca fotel powinna postawić na regulowaną wysokość siedziska. Dzięki temu można mieć pewność, że fotel posłuży dziecku przez dłuższy czas.

Jak dobrać krzesło do biurka dla dziecka?

Komputerowe stanowisko pracy i zabawy dla dziecka powinno być spójne pod względem ergonomii. Zaleca się na przykład, aby dziecko miało do dyspozycji fotel obrotowy na kółkach. Dzięki temu może ono łatwo przemieszczać się np. pomiędzy komputerem, drukarką, systemem nagłośnienia, czy też innymi elementami wyposażenia danego stanowiska. Warto też zwrócić uwagę na to, aby oczy dziecka znajdowały się na tej samej wysokości co monitor komputera. Jeśli dziecko korzysta z laptopa, można je usadowić nieco wyżej, gdyż urządzenie to posiada odchylany wyświetlacz. Dobre krzesło dla dziecka powinno być też idealnie dopasowane do kształtu biurka (np. pod kątem przestrzeni na nogi i głębokości siedziska). Przykładem niech będzie tu fotel "Serce", który dzięki swoim standardowym wymiarom, jest kompatybilny ze zdecydowaną większością dostępnych biurek.

Przy wyborze właściwie dopasowanego zestawu krzesło + biurko należy pamiętać o tym, by siad dziecka był stabilny i oparty na guzach kulszowych. Należy unikać sytuacji, w której dziecko jest oparte na kości krzyżowej. Taka pozycja nie tylko szybko wywołuje uczucie dyskomfortu, ale też prowadzi do powstania nieodwracalnych zmian w obrębie kręgosłupa. Warto też zwrócić uwagę na głębokość siedziska, której wartość powinna być na tyle zoptymalizowana, by uniknąć niepotrzebnego ucisku na okolice znajdujące się tuż pod kolanami dziecka. Krzesła biurowe dla dzieci powinny być też wyposażone w podłokietniki, które pomogą odpocząć zmęczonym rękom. Nawiasem mówiąc, stanowisko komputerowe warto doposażyć w akcesoria, które ułatwią ćwiczenia. Opcjonalnie można też pomyśleć o podnóżku, przy czym jego powierzchnia powinna być nachylona do powierzchni podłoża pod kątem 15 - 20 stopni.

Krzesło do biurka dla 4 latka

Krzesło do biurka przeznaczone dla 4 latka powinno być przede wszystkim stabilne i zaopatrzone w odpowiednio wyprofilowane oparcie. Kręgosłup dziecka w tym wieku wciąż się jeszcze kształtuje, dlatego tak ważne jest, aby podczas siedzenia dziecko utrzymywało prawidłową postawę. Solidne podparcie dla pleców skutecznie zapobiegnie ewentualnym wadom postawy. Krzesło dla malucha w tym wieku musi mieć także wygodne siedzisko. Ważne, żeby nie było zbyt twarde, ale też za miękkie. Najlepiej sprawdzają się krzesła z tapicerowanym siedziskiem, pokryte łatwym w czyszczeniu materiałem.

Dopasuj krzesło do wzrostu malucha

Krzesło dla 4 latka musi być dopasowane do wysokości malucha. Kiedy dziecko na nim siedzi, jego stopy powinny być oparte o podłogę. Nogi nie mogą swobodnie zwisać w powietrzu, Taka pozycja nie sprzyja bowiem zachowaniu prawidłowej postawy u dziecka, Doskonałym rozwiązaniem będzie zatem krzesło zaopatrzone w praktyczny system regulacji wysokości siedziska. Dzięki temu z łatwością będzie można je dopasować do wzrostu malucha i zapewnić dziecku prawidłowe ułożenie jego ciała podczas siedzenia przy biurku.

Krzesło na nogach czy na kółkach?

Specjaliści uważają, że najlepsze krzesło do biurka dla 4 latka to krzesełko na nogach. Dziecko w tym wieku łatwo się rozprasza i trudno mu się dłużej skoncentrować na jednym zadaniu. Model wyposażony w stabilne nogi będzie więc idealnym rozwiązaniem. Jeśli jednak mimo wszystko planujemy zakup krzesła na kółkach, ważne, aby jego konstrukcja był stabilna i zapewniała dziecku bezpieczeństwo, Doskonale sprawdzają się fotele gamingowe. Jeszcze nie tak dawno nie były one dostępne dla takich maluchów. Jednak coraz łatwiej znaleźć tego rodzaju mebel, dedykowany przedszkolakom.

Krzesło do biura dla 5-latka

Krzesło do biurka dla 5 latka to mebel, który powinien łączyć w sobie kilka cech:

1. Wytrzymałość. Krzesło musi być wytrzymałe, gdyż dzieci spędzają przy nim bardzo dużo czasu.

2. Bezpieczeństwo. Krzesło musi zapewniać dziecku właściwy komfort siedzenia. Najlepiej, jeśli pozwala na zajęcie pozycji siedzącej pod kątem prostym.

3. Jakość. Biurka dla dzieci to meble, które — podobnie jak krzesła do biurka — powinny wyróżniać się bardzo dużą jakością. Ważne, aby służyły maluchowi co najmniej 2 - 3 lata.

4. Materiał wykonania. Krzesło powinno być miękkie, ergonomiczne, ale też trwałe. Mimo to jego podstawa może być plastikowa, gdyż maksymalne obciążenie krzesła jest i tak niewielkie.

Funkcjonalność to kolejna bardzo ważna cecha, jaką powinny posiadać krzesła do biurka. Najlepiej, jeśli można je dostosować do sylwetki dziecka. Istotną kwestią jest możliwość dopasowania jego położenia do ergonomicznych potrzeb malucha. Fotel do biurka powinien zapewniać możliwość regulacji oparcia, podłokietników i co najważniejsze — nie musi być obrotowy! Owszem, krzesło obrotowe zapewnia maluchowi większą efektywność w trakcie zabawy, ale bądźmy szczerzy — taka funkcjonalność nie jest w tym przypadku wymagana. I jeszcze jedno. Krzesło do biurka dla dzieci powinno posiadać regulację wysokości. Najlepszym rozwiązaniem jest jednoczesny zakup biurka i krzesła, gdyż obydwa meble łatwo ze sobą dopasować. Jeśli jednak rodzice kupują meble osobno, to krzesło z regulacją wysokości położenia siedziska jest jedynym, sensownym rozwiązaniem.

Krzesło do biurka dla 6 latka

Sześciolatek zazwyczaj chodzi do zerówki, choć często rodzice decydują się wysłać dziecko w tym wieku do pierwszej klasy szkoły podstawowej. W obu przypadkach maluch ma już pierwsze obowiązki, a także sporo ulubionych zabaw, takie jak kolorowanki, wycinanki czy robienie kolaży. Do tego niezbędne jest odpowiednie krzesło do biurka.

Krzesło do biurka powinno zapewniać komfort oraz prawidłowe ułożenie podczas siedzenia. Ergonomiczna pozycja pozwala uchronić malucha przed późniejszymi problemami z postawą. Sześciolatek szybko rośnie, dlatego krzesło dziecięce powinno być maksymalnie regulowane. Dobrze, jeśli jego konstrukcja umożliwia nie tylko zmniejszanie i zwiększanie wysokości krzesła, ale także regulowanie całego zagłówka. W niektórych krzesłach jest dodatkowa możliwość dowolnego odchylania oparcia. W ten sposób można uzyskać maksymalny komfort i ergonomię podczas siedzenia.

Dobrze jest także wybrać miękkie fotele do gier zamiast tradycyjnych krzeseł. Można je kupić w wielu sklepach. Są one w pełni komfortowe i umożliwiają maksymalną personalizację, dopasowując się do wzrostu Twojego dziecka. Dostępne są w wielu kolorach i z obiciach z różnych tkanin. Wygodne siedzisko sprawia, że nawet kilka godzin kolorowania czy nauki pierwszych literek nie będzie dla malucha problemem.

Warto pamiętać, na czym polega prawidłowa ergonomia podczas siedzenia. Stopy powinny być w całości postawione na ziemi, a plecy wygięte w lekki łuk. Dobrze, jeśli łokcie znajdują się na linii biurka.

Krzesło do biurka dla 7 latka

Siedmiolatek chodzi już do szkoły i spotyka się z pierwszymi zadaniami domowymi. Aby ich odrabianie było komfortowe, konieczne jest odpowiednie krzesło do biurka. Najlepszym wyborem będzie wygodny fotel gamingowy, dostosowany oczywiście do wzrostu malucha. Posiada on nie tylko odpowiedni kształt, ale także miękkie, ergonomiczne siedzisko.

Podczas wyboru krzesła do biurka dla dziecka warto zwrócić uwagę na to, aby umożliwiało maksymalną personalizację. Musi mieć regulowaną wysokość, oparcie oraz zagłówek. Niektóre modele mają także ruchome podłokietniki, które może dowolnie przesuwać i zmieniać kąt ich nachylenia. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie prawidłowej ergonomii podczas siedzenia, a co za tym idzie - komfort podczas zabawy czy odrabiania lekcji.

Dobrze dobrane krzesło powinno być także lekkie. Dziecko musi mieć możliwość łatwego przemieszczania się na nim, odsuwania i dosuwania do biurka, a także obracania (jeśli konstrukcja fotela to umożliwia). Aby odrabianie lekcji czy zabawa przy stole była komfortowa, dobrze jest sięgnąć po miękkie siedzisko oraz oparcie. Tradycyjne krzesła, nawet najbardziej designerskie, nie będą najlepszą opcją. Oprócz wyboru odpowiedniego krzesła należy także właściwie dopasować wysokość i rozmiar biurka dla dziecka. Dobrze, jeśli i ono będzie miało regulowaną wysokość. Siedmiolatek bardzo szybko rośnie, przez co siedzenie przy źle dopasowanym biurku może być dla niego niewygodne, a nawet szkodliwe dla prawidłowej postawy.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Warto dla dziecka wybrać taki fotel, który pozwala oddychać skórze. W tym celu stosuje się najczęściej specjalną siateczkę, która ułatwia wentylację tuż przy skórze. Funkcję taką posiada np. fotel ERGO PLUS, który na dodatek wyposażono w odpowiednio wyprofilowane oparcie (żebrowane) i blokadę ustawień. Wygodne krzesło powinno być też osadzone na wytrzymałych kółkach. Co więcej, podstawa krzesła powinna być chromowana, co zapewni użytkownikowi stabilne podparcie. Zastosowanie specjalnych kółek pozwala też ograniczyć ryzyko zarysowania podłogi.

Na marginesie warto dodać, że już pierwsze dni spędzone z nowym fotelem, powinny stymulować dziecko do korzystania ze specjalnych, silikonowych podkładek. Na koniec warto też zwrócić uwagę na kolorystykę takiego mebla. Najlepiej, jeśli jest on utrzymany w przyjaznych dla dziecka, pastelowych kolorach. Jeśli maluch ma zaledwie 6 lub 7 lat, można nawet postawić na odmiany różu lub błękitu. Świetnym rozwiązaniem jest też fotel utrzymany w kolorze białym, tudzież szarym, ale trzeba liczyć się z tym, że małe dziecko może je łatwo pobrudzić. Warto zwrócić uwagę na to, by fotel dla dziecka był dopasowany pod względem aranżacyjnym do reszty dziecięcego pomieszczenia.

Reasumując, odpowiednie wyprofilowanie oparcia to klucz do sukcesu przy zakupie właściwego fotela dla dziecka. Ważna jest również regulowana wysokość siedziska, gdyż dzięki niej maluch będzie mógł łatwo dopasować fotel do swoich potrzeb. Ważne jest też właściwe podparcie do rąk i zapewnienie skórze oddychania.