Ile miejsca przeznaczyć na stół z krzesłami? - Sklep fajnekrzesla.pl

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Urządzanie mieszkania to dla wielu właścicieli nie lada wyzwanie. Bardzo ważne jest to, żeby wnętrze nie tylko pięknie się prezentowało, lecz także było praktyczne podczas codziennego użytkowania. Wszystkie elementy powinny być rozplanowane w optymalny sposób, gdyż od właściwego rozmieszczenia mebli zależy funkcjonalność pomieszczenia. Jak ustawić stół oraz ile przeznaczyć na niego miejsca?

Zakup stołu a jego idealna wielkość

Wiele osób często zastanawia się jak urządzić jadalnię, kuchnię czy salon, aby wnętrza te były nie tylko wizytówką mieszkania, lecz także cechowały się wygodą podczas codziennego użytkowania. Posiadając niewielkie mieszkanie, wiele rodzin rezygnuje ze spożywania wspólnych posiłków, bojąc się, że wymarzony stół okrągły, kwadratowy czy też prostokątny będzie utrudniał swobodne poruszanie się po mieszkaniu.

Tymczasem brak stołu i tym samym brak możliwości wspólnego spożywania przy nim posiłków, bardzo źle wpływa na relacje i budowanie wspólnych więzi rodzinnych. Co więcej, bez tego mebla trudno jest zorganizować w domu dużą, rodzinną imprezę. Warto zatem zadbać o to, aby stół z krzesłami znajdował się w każdym mieszkaniu. Już na etapie jego urządzania warto uwzględnić wielkość i odległość stołu i krzeseł od ścian oraz pozostałych mebli.

Planując zakup typ istotnych mebli, trzeba koniecznie wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym stół będzie się znajdował. Mieszkając w przestronnym domu, w którym to miejsca jest bardzo dużo, można pozwolić sobie na zakup stołu o dużych rozmiarach oraz z więcej, niż czterema, standardowymi krzesłami.

A gdy nasze mieszkanie nie jest zbyt duże i nie ma w nim wydzielonej osobnej jadalni, a stół ma być elementem salonu czy kuchni, warto wybrać model rozkładany, który na co dzień nie będzie zajmował zbyt dużo miejsca i który w razie potrzeby będzie można rozłożyć.

Ile miejsca przeznaczyć na stół i krzesła w salonie?

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To w tym pomieszczeniu spędzamy czas wspólnie z rodziną na oglądaniu TV czy biesiadowaniu przy kominku. To tutaj często także spożywamy posiłki każdego dnia i organizujemy imprezy rodzinne. I to właśnie od wielkości stołu zależy to, czy spotkania rodzinne będą przebiegać w komfortowy sposób.

Gdy właściciel mieszkania chce, aby blat stołu oraz znajdujące się wokół niego krzesła były głównym, przykuwającym uwagę punktem salonu, wówczas meble te powinny znajdować się w jego centrum. Bardzo ważne jest to, aby dostęp do nich był z każdej strony w pełni swobodny.

Użytkownicy domu czy zgromadzeni goście powinni mieć nie tylko możliwość łatwego odsuwania krzeseł, ale także możliwość swobodnego poruszania się między nimi.

Decydując się na ustawienie w salonie okrągłego stołu, o średnicy stu centymetrów, trzeba zawsze doliczyć z każdej strony kolejne 100 centymetrów po to, aby krzesła można było bez problemu odsuwać, a wokół stołu swobodnie się poruszać.

Strefa ze stołem o takiej wielkości powinna mieścić się w kwadracie o boku 3 metrów. Wówczas mebel ten jest dobrze wyeksponowany i prezentuje się bardzo elegancko. Jest to możliwe w każdym salonie o kształcie kwadratu, w którym powierzchnia wynosi więcej niż 9 metrów kwadratowych. Podobne zasady obowiązują w przypadku stołu prostokątnego oraz kwadratowego.

Jaka odległość stołu od ściany jest najlepsza?

Dopasowanie idealnego stołu do wnętrza bardzo często nie jest łatwym zadaniem. Tylko wtedy, gdy posiada on właściwe rozmiary, zgromadzeni goście mogą wygodnie spędzać wygodnie przy nim czas i konsumować posiłki.

Wybierając stół z krzesłami do danego pomieszczenia, bardzo rozsądnym wyjściem jest dokładne zmierzenie pomieszczenia. Trzeba też zastanowić się, ile osób będzie na co dzień korzystało z tych mebli. Do przestrzeni, w której będzie znajdował się stół z krzesłami, trzeba też doliczyć miejsce na jego odległość od ściany w taki sposób, aby można było wygodnie odsunąć krzesło i rozprostować nogi.

Ogólnie przyjmuje się, że stół powinien być ustawiony w odległości co najmniej 60 centymetrów od ściany. Jest to minimalna przestrzeń pozwalająca na wygodne ustawianie dań oraz chodzenie wokół stołu. Posiadając duży salon czy przestronną jadalnię, odległość tę można znacznie zwiększyć. W takich wnętrzach meble te warto wyeksponować w odległości około 120 centymetrów od ściany. Wówczas poruszanie się wokół nich jest bardzo swobodne, a co więcej - prezentują się one bardzo elegancko.

Jaki kształt stołu jest najlepszym wyborem?

Obecnie wybór tego typu mebli jest ogromny. Każdy klient zainteresowany zakupem ma do wyboru stoły oraz krzesła wykonane z różnych tworzyw, w bogatej kolorystyce oraz w wielu kształtach. We wszystkich sklepach oferowane są stoły okrągłe, owalne, kwadratowe oraz prostokątne. Które z nich są zatem najbardziej trafnym wyborem? Czym się kierować podczas ich zakupu?

Otóż pomieszczenia są najczęściej zbudowane na planie prostokąta. W takich wnętrzach bardzo dobrze prezentują się tradycyjne stoły, w kształcie prostokąta lub kwadratu. Te drugie świetnie sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, w których niezbyt często przyjmujemy dużą liczbę gości. Takie meble nadają się doskonale do codziennego użytkowania przez czteroosobową rodzinę. W razie potrzeby można dostawić do nich drugi kwadratowy stół i tym samym znacznie zwiększyć powierzchnię przeznaczoną do serwowania posiłków podczas większej imprezy rodzinnej.

W kwadratowych czy prostokątnych pomieszczeniach, ciekawie prezentują się także niewielkie, okrągłe stoły. Meble te potrafią niejednokrotnie stworzyć bardzo przytulny oraz kameralny klimat.

Z kolei owalne stoły, o bardzo dużych rozmiarach, są polecane dla bardzo dużych przestrzeni. Co prawda potrafią one zrobić niesamowite wrażenie na zgromadzonych gościach, ale jednocześnie powodują, że siedzą oni w dość dalekiej odległości od siebie. A to może w pewnym stopniu utrudniać integrację i wspólne rozmowy.

Bardzo ważne jest również to, aby zawsze pamiętać o zasadzie planowania wymiarów stołu. Na jedno nakrycie trzeba zawsze przeznaczyć około sześćdziesięciu centymetrów, a jeśli warunki pozwalają,wówczas warto dla jednej osoby przeznaczyć więcej miejsca. Najlepiej min. 75 centymetrów. Biesiadowanie w takich warunkach jest bardzo komfortowe oraz przyjemne.

Jak dobrać idealne krzesła do stołu?

Każdy stół prezentuje się elegancko i ciekawie tylko wówczas, gdy zostaną do niego dobrane odpowiednie krzesła. Powinny one komponować się nie tylko ze stołem, lecz także z pozostałymi meblami znajdującymi się w danym pomieszczeniu. Do niedawna najmodniejsze były zestawy krzeseł i stołów o jednakowej stylistyce, ale dziś projektanci polecają także łączenie tych elementów z dwóch kolekcji.

Krzesła nie muszą być nie tylko w takim samym stylu co stół, lecz także mogą się pomiędzy sobą różnić wyglądem. Decydując się, na wybór krzeseł z podłokietnikami z innej kolekcji warto przed zakupem sprawdzić, czy bez problemu będzie je można wsunąć pod stół. Przed zakupem trzeba zawsze zmierzyć także ich szerokość i porównać z wymiarami stołu. Trzeba koniecznie obliczyć, czy zakładana liczba krzeseł zmieści się swobodnie w przestrzeni pomiędzy nogami stołu.

Ważna jest także ilość miejsca pomiędzy dolną częścią blatu a siedziskiem krzesła. Powinna ona wynosić minimalnie około trzydziestu centymetrów. cm. W przeciwnym razie użytkownicy mogą mieć problem z przysunięciem się do stołu w wygodny sposób.