Jak wyczyścić krzesło tapicerowane? - Sklep fajnekrzesla.pl

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Data: 15-05-2022 Autor:FajneKrzesla.pl

Krzesła tapicerowane to meble, które można obecnie spotkać w wielu nowocześnie urządzonych mieszkaniach. Wyróżniają się one estetyką, wyjątkowym designem oraz ogromną wygodą podczas użytkowania. Niestety częste korzystania z nich sprawia, że z czasem ulegają zabrudzeniu. Co prawda czyszczenie krzeseł tapicerowanych może wydawać się bardzo uciążliwe i czasochłonne, ale wcale tak nie jest. Domowe sposoby oraz bogate doświadczenie specjalistów w dziedzinie mebli zaowocowały gotowymi rozwiązaniami, które pozwalają idealnie wyczyścić wszystkie krzesła tapicerowane.

Rodzaje krzeseł tapicerowanych a ich czyszczenie

Krzesła tapicerowane posiadają świeży i estetyczny wygląd tylko wtedy, gdy są zadbane. Ważne jest zatem regularne czyszczenie tapicerki oraz jej właściwe konserwowanie. Dobór odpowiedniej metody powinien zawsze być uzależniony od tego, z czego wykonane jest pokrycie krzeseł tapicerowanych.

Jeżeli krzesło jest pokryte tkaniną bawełnianą, to wówczas na początek trzeba je bardzo dobrze odkurzyć, a później nałożyć na tapicerkę piankę lub proszek do czyszczenia mebli tapicerowanych. Preparat ten należy zostawić na krześle przez godzinę, a następnie pozostałość zebrać białą ściereczką. Bardzo ważne jest to, aby nie dopuścić do zamoczenia wypełnienia znajdującego się pod tkaniną obiciową.

Jak czyścić krzesła tapicerowane?

Posiadając na wyposażeniu swej kuchni czy jadalni krzesła tapicerowane obite aksamitem, welurem lub sztruksem, trzeba pamiętać o tym, aby czyścić je zgodnie z kierunkiem włosia. Aby dobrze wyczyścić krzesło pokryte takim tworzywem, warto użyć roztwór przyrządzony z jednego litra zimnej wody oraz dwóch łyżek amoniaku. Płyn ten trzeba delikatnie wetrzeć w tkaninę i pozostawiać na jedną godzinę. Po upływie tego czasu należy szczoteczką o miękkim włosiu dobrze wyczesać materiał. Posklejane włókna warto wysuszyć za pomocą suszarki do włosów.

Szczególnego czyszczenia wymaga każde krzesło tapicerowane pokryte skórą, zarówno naturalną, jak i sztuczną. Czyszczenie tapicerki takich mebli należy zawsze rozpocząć od usunięcia nagromadzonych zatłuszczeń. Czynność tę można wykonać za pomocą delikatnych środków piorących, oprócz mydła.

Do tego celu doskonale nadaje się też roztwór letniej wody z płynem do mycia naczyń. Aby dobrze wyczyścić krzesło tapicerowane obite skórą, można też sięgnąć po dostępne na rynku preparaty do czyszczenia krzeseł tapicerowanych, mycia skór sztucznych oraz naturalnych. Bardzo ważne jest to, aby takie krzesło tapicerowane pocierać

okrężnymi ruchami szmatką nasączoną wybranym preparatem do czyszczenia. Na koniec skórzane obicie należy dobrze wytrzeć za pomocą ręcznika lub innego miękkiego materiału.

Jak wyczyścić krzesła tapicerowane za pomocą chemicznych preparatów

W wyniku użytkowania każde krzesło tapicerowane jest nieustannie narażone na kontakt z brudem. Siadamy na nim, a czasem zdarza się, że na siedzisko krzesła spadnie kawałek spożywanego pokarmu. Jak zatem skutecznie wyczyścić krzesła tapicerowane? Otóż prace te należy rozpocząć zawsze od wyczyszczenia siedziska, a następnie usunąć brud z pozostałych elementów tego mebla. Warto zawsze pamiętać o tym, żeby na tapicerkę nie nanosić zbyt dużej ilości preparatu. Powierzchnia pokrycia nie powinna być mokra, lecz tylko lekko zwilżona. Nadmierne wniknięcie wody do wnętrza pokrycia może skutkować odbarwieniami, pogorszeniem struktury oraz pojawieniem się pleśni. Na dobrze wyczyszczone krzesła tapicerowane warto nanieść środki utrwalające stan czystości. Najlepszym wyborem są rozpylane preparaty. A gdy chcemy ma długi czas zachować krzesła w idealnej czystości, warto przykryć je przezroczystymi, dyskretnymi pokrowcami.

Warto zatem pamiętać o tym, że zanim zastosujemy zakupiony preparat do czyszczenia tapicerki, trzeba najpierw wypróbować jego działanie na mało widocznym fragmencie pokrycia. Nigdy nie należy stosować zbyt mocnych preparatów, które mogłyby spowodować powstanie odbarwień, cieni oraz zacieków. Nie wolno też używać odplamiaczy, rozpuszczalników oraz wybielaczy, które to mogłyby nieodwracalnie zniszczyć pokrycie tapicerskie.

Jak wyczyścić krzesło tapicerowane domowym sposobem?

Najwięcej problemu sprawiają takie krzesła tapicerowane, które posiadają pokrycia w jasnych odcieniach oraz o jednolitym wzorze i kolorze. To właśnie na nich poszczególne zabrudzenia oraz plamy są najbardziej widoczne. Tymczasem często zdarza się, że zostają one zabrudzone winem, kawą czy herbatą. W takiej sytuacji bardzo pomocny jest kwasek cytrynowy oraz woda. Wystarczy przetrzeć zabrudzone miejsce szmatką z tym preparatem, a następnie dobrze je osuszyć.

Z kolei tłuste plamy z tapicerki krzesła można usunąć za pomocą mąki ziemniaczanej. Wystarczy zabrudzone miejsce posypać skrobią i pozostawić na kilka minut. Następnie, aby tapicerka znów wyglądała jak nowa wystarczy ją dobrze odkurzyć i przetrzeć szmatką. Pozostałości po kremie, szmince, błyszczyku oraz wielu innych tłustych kosmetykach należy pozbyć się od razu. W przeciwnym razie plamy mogą być znacznie trudniejsze do usunięcia.

A gdy samodzielnie nie potrafimy sobie poradzić z uporczywymi zabrudzeniami na krzesłach tapicerowanych, warto skorzystać z usług firmy zajmującej się czyszczeniem takich mebli.